Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


 • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

 • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


 • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

 • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za III kwartały 2018 roku
Ikona zegarka Czas czytania: 10

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem podsumowującym wyniki subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za III kwartały 2018 roku.

Przedstawimy także przesłanki, które determinują nasze podejście do rynków.

Rok 2018 to bardzo udany okres dla funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Stopa zwrotu tytułu P w PLN na dzień 08.10.2018 wyniosła 6,52%.

Za III kwartały 2018 roku fundusz IFM Globalny Aktywnego Inwestowania plasuje się:

 • na pierwszym miejscu spośród polskich funduszy aktywnej alokacji inwestujących w Polsce;
 • na pierwszym miejscu spośród zagranicznych funduszy stabilnego wzrostu dostępnych w Polsce;
 • na pierwszym miejscu spośród zagranicznych funduszy zrównoważonych dostępnych w Polsce.

Fundusz IFM Globalny Aktywnego Inwestowania to fundusz aktywnej alokacji, który dostosowuje swoją strategię do sytuacji rynkowej. Fundusz może zarabiać zarówno w warunkach wzrostów, jak i spadków na giełdach, wykorzystując do tego szereg instrumentów.

Obecnie, skład Funduszu jest następujący:

 • największa część portfela, ponad 40%, to instrumenty z ekspozycją na spadki cen akcji w Europie
 • ponad 8,5% to instrumenty z ekspozycją na spadki cen akcji w USA (indeks S&P500)
 • ponad 9% to instrumenty na obligacje skarbowe w USA
 • pozostała część portfela (23%) to gotówka inwestycyjna oraz na zabezpieczenie ryzyka walutowego.

Całkowita ekspozycja na spadki, biorąc pod uwagę dźwignię zastosowaną w posiadanych instrumentach, wynosi ok. -71%.

Pozostajemy negatywnie nastawieni do rynków akcji. Argumenty, które przemawiają takim podejściem to:

 • Pogorszenie wskaźników PMI w Europie

Na przestrzeni 9 miesięcy 2018 obserwujemy systematyczne pogarszanie się przemysłowego wskaźnika PMI, będącego jednym z głównych wskaźników mierzących koniunkturę w gospodarce. Sytuacja ta dotyczy w szczególności gospodarek europejskich oraz Chin. W „Państwie Środka” wartość ostatniego odczytu to 50, co na ogół stanowi punkt graniczny między koniunkturą a recesją w gospodarce. Jest to niepokojąca tendencja, która może spowodować recesyjne obawy inwestorów i wycofywanie przez nich kapitału z rynków finansowych, głównie z rynków akcyjnych.

 • Eskalacja wojny handlowej

We wrześniu mieliśmy do czynienia z nałożeniem przez administrację USA kolejnej transzy ceł w wysokości 10% na towary importowane z Chin o łącznej wartości 200 mld USD. Chiny odpowiedziały cłami odwetowymi, które mają objąć dobra importowane z USA o wartości 60 mld USD. Widzimy więc, że spirala się nakręca, a inwestorzy systematycznie pozbywają się akcji chińskich spółek.

Paradoksalnie, wartość importu towarów z Chin do USA wzrasta. Jest to spowodowane faktem, iż od stycznia 2019 stawki celne mają wzrosnąć z 10% do 25%, wobec czego amerykańscy importerzy sprowadzają towary na potęgę, chcąc zdążyć przed końcem 2018 roku. W I kwartale 2019 możemy obserwować znaczne spowolnienie w tym zakresie.

Nowe taryfy celne tym razem uderzą w przeciętnego Amerykanina, dla którego ceny dóbr wzrosną. Może to być początkiem spadku konsumpcji oraz spowolnienia gospodarki USA, na co inwestorzy odpowiedzą wyprzedażą na rynku akcji w USA.

 • Niepokojące sygnały z Niemiec

Wskaźnik klimatu gospodarczego Instytutu Badań nad Gospodarką Ifo w Niemczech ma w 2018 r. tendencję spadkową. Spada także produkcja przemysłowa w tym kraju. Dane te mogą oznaczać, że ta największa europejska gospodarka szczyt koniunktury ma już za sobą. Fakt ten mogą potwierdzać doniesienia z niemieckich spółek. W ostatnim czasie producent samochodów BMW obciął prognozy zysku na 2018 rok, tłumacząc ten fakt m.in. skutkami konfliktów handlowych.

Inwestorzy zdają się podzielać obawy o spowolnienie gospodarki. Indeks niemieckich akcji DAX stracił od styczniowego szczytu blisko -10%.

 • Niestabilność polityczna we Włoszech

Zawirowania na włoskiej scenie politycznej oraz możliwość wzrostu deficytu budżetowego w mocno zadłużonej, włoskiej gospodarce są według nas istotnymi czynnikami ryzyka dla aktywów z tego kraju. Zakładamy, że w kwestii budżetu na 2019 władze w Rzymie będą szły na konfrontację z Brukselą, co może finalnie skutkować obniżenie ratingów dla tego kraju ze strony największych agencji.

Inwestorzy już od dłuższego czasu mają negatywny sentyment do włoskich akcji oraz obligacji. Sentyment ten może ulec dalszemu pogorszeniu.

Dziękuję Państwu za uwagę i zapraszam na kolejny materiał.

Aleksander Jawień, Współzarządzający funduszem IFM Globalny Aktywnego Inwestowania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Zapraszam na materiał, w którym opowiem, co dzieje się obecnie na rynk (...)

Czytaj więcej

Wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 października 2018 roku

Zapraszam na materiał, w którym opowiem o wynikach funduszu IFM Global (...)

Czytaj więcej

Gościem programu Bilans na antenie TVN24 Biznes i Świat był Aleksander Jawień, Prezes Zarządu IFM Global Funds S.A.

Gościem programu "Bilans" na antenie TVN24 Biznes i Świat był Aleksand (...)

Czytaj więcej

Wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za I półrocze 2018

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem podsumowującym wyniki subfun (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za miesiąc maj

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem podsumowującym, co działo si (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za miesiąc czerwiec

Zapraszamy do obejrzenia wideo, w którym przedstawiamy skład i wyniki (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc czerwiec

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za miesiąc maj

Zapraszamy do obejrzenia wideo, w którym przedstawiamy skład i wyniki (...)

Czytaj więcej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżą (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.