Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Grudzień: Święty Mikołaj zapomniał o inwestorach
Ikona zegarka Czas czytania: 4

Kluczowe wydarzenia grudnia:

  • Silne spadki na giełdach
  • FED bardziej stanowczy niż oczekują rynki
  • Porozumienie USA – Chiny na krótko poprawia nastroje
  • Sprawa Brexitu ciągle otwarta
  • Złoto bezpieczną przystanią, ropa kontynuuje spadki

Grudzień to miesiąc, który tradycyjnie i statystycznie kojarzy się inwestorom ze wzrostami wywołanymi tzw. „rajdem Św. Mikołaja”. Od 1945 miesiąc ten przynosił najwyższe zyski w porównaniu z innymi miesiącami roku. Tymczasem grudzień 2018 pozostanie w pamięci inwestorów na długo, bynajmniej nie z powodu ponadprzeciętnych stóp zwrotu, lecz jako przykład odstępstwa od tej reguły.

Pomimo próby odreagowania pod koniec miesiąca, indeksy wszystkich głównych światowych parkietów zakończyły grudzień „pod kreską”:

Liderami spadków okazały się rynek japoński oraz, do tej pory relatywnie silny, rynek amerykański:

Polscy inwestorzy także nie zaliczą grudnia do udanych, choć trzeba zaznaczyć, że spadki w porównaniu do innych głównych rynków były niskie. Indeksy WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio -0,88% oraz -0,63%. Jednak cały 2018 rok polska giełda zamknęła wynikiem -9,5% (indeks WIG).

FED jednak nie taki gołębi

W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem oczy inwestorów zwrócone były na amerykańską Rezerwę Federalną (FED – odpowiednik banku centralnego), która zamiast uspokoić inwestorów, wzbudziła w nich obawy o zbytnią „gwałtowność” prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. Oczekiwano, że FED na ostatnim w tym roku posiedzeniu stopy co prawda podniesie (do przedziału 2,25%–2,5%), ale jednocześnie zasygnalizuje, że w przyszłym roku będzie ostrożniejszy z dalszym zacieśnianiem swojej polityki. Te prognozy nie do końca się ziściły. Co prawda prognozowana w przyszłym roku ilość podwyżek uległa zmniejszeniu z trzech do dwóch, ale cykl zacieśniania ma trwać aż do 2020 roku, kiedy koszt pieniądza według obecnych założeń ma także wzrosnąć i to pomimo obniżki prognoz co do przyszłorocznego tempa wzrostu gospodarczego czy notowanej inflacji. Wszystko to nie zostało dobrze odebrane i sprowokowało zniżki cen akcji najpierw na Wall Street:

a później także w Azji i Europie:

Przywódcy USA i Chin na krótko wspierają rynki

Mocno wyczekiwanym przez inwestorów wydarzeniem było spotkanie przywódców USA i Chin podczas szczytu G20 w Buenos Aires, podczas którego decydenci obu krajów mieli rozmawiać o ewentualnych ustępstwach w sprawie wojny handlowej. Wynikiem rozmów okazało się wznowienie zawieszonych negocjacji, które mają trwać 90 dni i w trakcie których nie zostaną nałożone nowe cła, bądź podwyższone już te obecne. Rynki akcji zareagowały entuzjazmem, jednak ten stopniowo opadał, ustępując miejsca coraz większemu niepokojowi:

Eksperci nie podzielają bowiem hurraoptymizmu. Porozumienie nie miało formy pisemnej i nie zostało potwierdzone przez Pekin, a to ostudziło nastroje.

Brexit bez przełomu

W grudniu byliśmy świadkami dość nieoczekiwanego biegu zdarzeń związanego z Brexitem. Brytyjska premier Theresa May odwołała zaplanowane na 11 grudnia głosowanie w parlamencie nad wynegocjowanym porozumieniem, które reguluje wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Celem szefowej Rządu była renegocjacja umowy, by zwiększyć szansę na jej przyjęcie. Chodziło o doprecyzowanie statusu dla Irlandii Północnej w sytuacji, gdyby nie udało się wypracować konsensusu w sprawie porozwodowych relacji. Próba zmian umowy okazała się nieudana – przedstawiciele UE powiedzieli, że porozumienie nie będzie renegocjowane. Doszło także do głosowania nad wotum nieufności, jednak szefowa rządu zdołała utrzymać się na stanowisku.

Działania premier May wywołały spore kontrowersje. Inwestorzy zaczęli wyprzedaż brytyjskiej waluty, co w konsekwencji sprowadziło notowania funta wobec euro w okolice tegorocznych minimów na poziomie 1,1:

Złoto bezpieczną przystanią

Podwyższona zmienność indeksów akcji w grudniu, w szczególności tych amerykańskich, wzmogła u inwestorów awersję do ryzyka. Mocno uderzyła ona w notowania ropy naftowej, natomiast ceny metali szlachetnych radziły sobie dużo lepiej.

Inwestorzy kupowali głównie złoto, traktowane jako tzw. bezpieczną przystań, co przełożyło się na jego notowania, które przekroczyły 1250 dolarów za uncję:

Inwestorzy wierzą, że cena złota może kontynuować wzrosty, a poziom 1300 USD jest w zasięgu nawet w krótkoterminowej perspektywie. Taki scenariusz może się spełnić, o ile sytuacja na globalnych rynkach pozostanie nerwowa.

Ropa naftowa dalej pod presją

Grudzień to już trzeci z rzędu miesiąc silnych spadków na rynku ropy naftowej. Od początku października cena surowca spadła o ponad 40%:

Inwestorzy nerwowo reagują na sygnały potwierdzające coraz większą podaż surowca ze strony największych jego producentów. Niemniej jednak, tak dynamiczne spadki mogą w najbliższym czasie spowodować wzrost notowań w okolice 50 USD za baryłkę.

Nerwowość inwestorów oraz gwałtowne spadki na giełdach obserwowane w grudniu mogą spowodować krótkoterminowe odreagowanie cen akcji. W perspektywie kilku najbliższych miesięcy nie spodziewamy się jednak znaczącej poprawy sentymentu na rynkach, a indeksy na głównych globalnych giełdach mogą powrócić do spadków.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Posiadacze IFM Portfela Dywidendowego zaliczą rok 2018 do bardzo udany (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.